Otevřeli jsme jubilejní 100 rychlodobíječku ČEZ

15.08.2019

Společnost ČEZ dnes dopoledne v Praze slavnostně odkryla jubilejní rychlodobíjecí stanici s pořadovým číslem 100. Dobíječka se nachází na parkovišti v ulici Poděbradská poblíž McDonalds. 

edná se o rychlodobíjecí stanici, se kterou pro nabití z 0 na 80 % postačí u většiny elektromobilů jen cca 20-30 minut, pro praktické průběžné trochudobití ještě méně. K dispozici je konkrétně konektor CCS Combo s výkonem až 50 kW, CHAdeMO s výkonem až 50 kW a Mennekes s výkonem až 22 kW.

Pokud jde o ceny, je to stejné jako v případě ostatních dobíjecích stanic ČEZu, tedy při použití vlastního čipu od ČEZu s měsíčním paušálem něco přes 500 korun a neomezeným dobíjením se už nic dalšího neplatí. Případně musíte využít aplikaci Polyfazer Direct, kde klasické nabíjení (AC) vyjde na 1,50 Kč/min a rychlonabíjení pak na 7,20 Kč/min. Infolinka je v provozu na rozdíl od nonstop linek konkurence pouze od 8:00 do 17:00 a jen v pracovní dny.

Za poslední rok se síť stanic rychlého dobíjení ČEZ, která už se svým rozsahem vyrovnává větším řetězcům klasických čerpacích stanic, více než zdvojnásobila. Téměř přesně přes rokem v Jablonci nad Nisou zahájil provoz stojan číslo 50, dnes již stojan číslo 100. Do konce roku plánuje ČEZ se současným tempem budování zhruba 1 stanice týdně dosáhnout celkové mety 200 stanic a pokračovat v plánu stát se základním kamenem pro rozvoj elektromobility v Česku. Nyní jich provozuje asi 160 celkem, tedy klasických i těch rychlejších. 

Pokud jde o budoucí plány, ČEZ nám prozradil, že chce přejít na rychlejší dobíjecí stanice využívající výkon až 150 kW. První takové stanice však slibuje až na rok 2020, neboť se prý zatím čeká na elektromobily, které by vyššího výkonu dokázaly využít (pozn. redakce: ovšem elektromobily Tesla, Audi, atd. již takový výkon podporují a v České republice již nyní jezdí). Skutečným důvodem je tak spíše až odstartování větší spolupráce s domácí automobilkou Škoda Auto, která přijde s prvním elektromobilem právě až v roce 2020, leč paradoxně očekávaný vyšší výkon využít nezvládne. Každopádně co je důležité, ČEZ nám potvrdil, že chce předělávat současné 50kW rychlodobíječky na 150kW stanice a již nyní připravuje vše pro následnou hladší předělávku na výkonnější řešení. 

Dobíjecí stanice pro elektromobily v ulici na Poděbradské v Praze u McDonalds byla postavena díky grantu z evropského programu Connecting Europe Facility (CEF), jehož prostřednictvím Evropská komise podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T. Společnost ČEZ tímto způsobem buduje nejrozsáhlejší síť dobíjecích stanic v České republice a aktuálně má zhruba polovinu všech dobíjecích stanic v naší zemi.

článek převzat: https://elektrickevozy.cz/clanky/cez-otevrel-jubilejni-100-rychlodobijecku-do-konce-roku-chce-celkem-200-stanic